

Klasyfikacja gleb co to jest?
Klasyfikacja gleb jest jednym z głównych zadań gleboznawstwa. Stanowi ona pierwszy etap kartowania gleb i jest wykorzystywana do wielu celów, m.in. do opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego, oceny zasobów glebowych oraz określania przydatności gleb do różnych zastosowań.
Klasyfikacja gleb to proces dzielenia i podpodziału typów gleb na różne kategorie. Celem klasyfikacji gleb jest ułatwienie ludziom zrozumienia ich właściwości i bardziej efektywnego wykorzystania.
Nasza oferta
- wyłączenia gruntów z produkcji rolnej (odrolnienia)
- klasyfikacje i zmiany klasyfikacji gleb i gruntów
- określamy klasy bonitacyjne gleb
Klasyfikacja gleb jak wygląda?
Klasyfikację gleb przeprowadza się na podstawie rodzaju i ilości pokrywy roślinnej występującej na powierzchni gleby. Klasyfikacja gleb grupuje gleby w zależności od ich struktury (piasek, ił lub glina), struktury (glina lub glina piaszczysta), odczynu (zasadowy lub kwaśny) oraz zawartości materii organicznej.
Gleby dzieli się na klasy w zależności od ich tekstury i struktury, np. gleby piaszczyste klasyfikuje się jako krzemionkowe, a gleby gliniaste jako argillowe. Uwzględnia się również pewne właściwości związane ze środowiskiem fizycznym, np. wilgotność lub suchość gleby decyduje o tym, czy zostanie ona zaklasyfikowana odpowiednio do typu gleby podmokłej czy niepodmokłej.